Autorius: rezus | 1 kovo, 2010

Apie aistras

Ar teko būti kada aistrų vergu? O gal esi aistringas kokio dalyko (sporto, žvejybos, kelionių…) mėgėjas?

Bežiūrėdamas, kaip many veikia geismai ir aistros, aptikau, kad yra aistros ir yra aistros. Kad tuo pačiu žodžiu mūsų kalboje vadinami sielos reiškiniai, nepanašūs nei kilme, nei vaisiais. Taigi,

Apie aistras I

Neseniai pradėjau pastebėt, kad many yra sugebėjimas atmesti, nepriimti „jokiu būdu“. Besąlygiškai. Tai kas kita, negu priėmimas- atmetimas, kaip sąveikos su aplinka svertai. Šitas „jokiu būdu“, kiek suprantu, skirtas „grynumo išsaugojimui“. Tačiau jis turi vieną šalutinį reiškinį- jis daro mane aistrų vergu. Kokiu būdu?

Kažką besąlygiškai atmesdamas, to dalyko nesunaikinu, tik suskaldau tikrovės suvokimą. Sulaužau „lazdą dviem galais“. Po tokio sielos veiksmo many atsiranda troškimai, kurių neįmanoma patenkinti. Svajonės, kurių pagrindinis tikslas- neišsipildyti. Drįstu teigti, kad tai ir yra aistros.

Aistros pagrindinis požymis yra skausmas. Skausmas, kurį teikia troškimas, verčia mane ieškoti troškimo patenkinimo. Ironiška, tačiau troškimo patenkinimas taip pat teikia skausmą- tik šį kartą nuo persisotinimo. Nu kur tu, žmogau, jusi saiką, kada gauni patenkinti tai, ko VISĄ LAIKĄ TRŪKO?

Šitas saiko neturėjimas (ir neturėjimas galimybės jį išugdyti) ir yra vergavimas aistrai.

Apie aistras II

Dažnai aistra vadinamas entuziastingas noras, kuris nėra kančios šaltinis. Kaip antai, žmogus, mėgstantis keliauti, vadinamas aistringu keliautoju. Kitas, žiūrėk- aistringas kolekcininkas. Nors smagiausia tautologija yra „aistringas žvejys“: tai žmogus, kuris nenustygsta vietoje, kol gauna… ramiai, vienumoje atsisėsti valtelėje su meškere 😀

Siūlau, bent jau šio skaitymo rėmuose, tokių troškimų aistra nevadinti.

Apie kūnišką aistrą

Noriu iškart pasakyti, kad vadinamoji kūniška aistra (troškimai, susiję su lytiškumu) gali būti aistra. Tačiau nebūtinai. Bendrinis pavadinimas kalba apie šios bėdos paplitimą žmonėse. Bet jokiu būdu negalima tapatinti lytiškumo ir aistros vien todėl, kad lytiškumas yra baisiai ir visuotinai jos pažeistas.

Teko girdėti, kad Rytų kultūros šiuo požiūriu yra sveikesnės. Esą, musulmoniškuose kraštuose, kur lytiškumo klausimai yra dalykas ne viešumai, vergavimo  užkrėtusiai lytiškumą aistrai yra mažiau. Tik turiu rimtą įtarimą, kad ten ši problema ne išspręsta, o „užbetonuota“. Nes aistra yra ne kūno, bet sielos liga, kuri gali pasireikšti bet kokioje žmogaus gyvenimo srityje. Ir gydyti tenka sielą. Taigi, mielasai skaitytojau-

Ką daryti su aistromis

Kaip jau pamatėme, aistros šaknis yra mano sugebėjimas besąlygiškai atmesti tam tikrą tikrovės dalį. Vadinasi, pasveikimas iš vergystės aistrai yra besąlygiškas priėmimas. Ir gijimas vyksta etapais: pirmiausia man tenka sužinoti, kad yra „besąlygiškas priėmimas“. Ir priimti pačią tokio „priėmimo“ galimybę mano gyvenime (tiesą sakant, šis momentas man buvo sunkiausias…). Paskui prasideda aistros pažeistų mano gyvenimo dalių peržiūrėjimas (šiame etape tenka kiekvieną kartą apsispręsti netenkinti troškimo, kuriuo prisidengia aistra), atpažinimas jų kaip „dalių“. Kurių kiekvienai trūksta kažkada atmestos dalies. (Gali būti ir taip, kad besąlygišką atmetimą atliko mūsų protėviai, o aš manau aistros pažeistą mano sielos dalį esant mano būdo bruožu. Čia atskira tema).

Tada ateina įdomiausias momentas: turiu aistringai trokšti pamatyti tą trūkstamąją dalį, ir pamatęs ją, priimti. Besąlygiškai. Sutaikinti tas dalis- aistros iškamuotą ir andai atmestąją- į „lazdą dviem galais“.

Pasveikimas iš aistros jokiu būdu neįtakoja troškimo intensyvumo. Keičiasi tik troškimo vaisiai: toks sveikas troškimas sutinka būti atidedamas, net ir ilgam laikui. Ir jo nereikia „betonuoti“ ar „surakinti grandinėmis“. Patenkinamas, sveikas troškimas palieka pilnatvės ir dėkingumo pojūtį.

Pasveikęs iš aistros, imi tiek, kiek reikia.


Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Kategorijos

%d bloggers like this: